Kategorie

Hra na 6 způsobů

Golf patří mezi nejsložitější sporty, které mohl člověk vymyslet. Náročným ho však nedělá jen technika hry a taktika, ale také pravidla. Právě ta jsou pro mnohé golfisty velikým strašákem. Možná, že zrovna pro vás je jakákoliv herní situace naprostá brnkačka, ale co soutěžní varianty? Víte, kolika způsoby se dá vlastně golf hrát a jak se při nich počítá?

Hra na rány
I golfový nezasvěcenec dobře ví, že úkolem každého golfisty je dostat svůj míček do jamky na co nejmíň pokusů. Právě proto vás nepřekvapí, že hra na rány je tou nejznámější variantou golfu. Každý hráč si během hry započítává rány, které na konci každé jamky sečte. Vítězí ten, jehož ran je nejméně. S touto variantou se můžete setkat na amatérských i profesionálních turnajích.

Stableford
Hra na body neboli stableford je velmi oblíbenou variantou převážně mezi golfovými amatéry. Hráči s vyšším HCP hrají s větší bodovou dotací než ti, jejichž HCP je nižší. Pak spolu mohou vést vyrovnaný souboj golfisté rozdílných výkonnostních kategorií.

Body se připisují hráči podle počtu odpalů dosažených na jednotlivých jamkách. Albatros je roven pěti bodům, eagle čtyřem, birdie třem a par dvěma. Za bogey získá hráč jeden bod a horší výsledek je dále bez bodu. Vítězem je tak logicky ten, který jich získá nejvíce.

Stableford plně zohledňuje handicap hráče. Golfista s handicapem 10 získá ránu k dobru na deseti nejobtížnějších jamkách. Pokud tedy zahraje par, dostane místo dvou bodů rovnou tři. Aby ověřil svůj handicap, měl by na 18 jamkách získat 36 bodů. Golfista, jehož handicap je 18 musí zahrát alespoň samé bogey, zatímco tomu s handicapem 36 stačí jen double bogey.

Hra na jamky
Jamková hra je jednou z nejatraktivnějších variant golfu, neboť zde dva golfisté svádí přímý boj o jednotlivé jamky. Jamku získá hráč, jenž na ní předvedl méně ran. Stane-li se, že dosáhnou stejného počtu ran, jamka se dělí dvěma a skóre se nemění. Klání je rozhodnuto ve chvíli, kdy jeden z hráčů vede o více jamek, než zbývá k dohrání. Jamkovka je oblíbená jak u amatérů, tak u profesionálních golfistů.

Fourball
Hra čtyřmi míči je týmová hra, které staví na stejných principech jako hra na jamky. Rozdílem je pouze to, že spolu soupeří dvojice golfistů. Každý z nich má ve hře svůj míček, s tím, že se vždy započítává výsledek úspěšnějšího z týmu.

Foursome
Tato varianta je podobná hře se čtyřmi míči. Důležitým rozdílem je to, že každá dvojice hraje pouze jedním míčem. Sudé jamky začíná jeden hráč, liché zase druhý. Během hry se střídají po každém odpalu. Foursome se nejčastěji hraje jako hra na jamky.

Greensome
Greensome je obdoba varianty foursome. Jediným rozdílem je to, že na každé jamce odpalují oba hráči z týmu. Vyberou úspěšnější míč a poté už se zase pravidelně střídají. Modifikací hry greensome je gruesome, kde úvodní drive vybírá soupeř. Hra tak dostává nový rozměr.

Ověřeno našimi zákazníky

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

Pokazde rychle a v poradku!

Overený zákazník,

Velmi doporučuji s ohledem na kvlitu, ceny a rychlost dodávky.

Overený zákazník,

Rychlé doručení

Overený zákazník,

Obsah tohoto webu je duševním vlastnictvím společnosti SVK Investments s.r.o. a je chráněn ve smyslu Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. ve znění pozdějších předpisů a příslušnými platnými právními předpisy Slovenské republiky. Obsahem webu se rozumí grafický vzhled - design, obsahová platforma, logická struktura, textový i obrazový materiál a veškeré další informace a náležitosti webu. Publikování resp. další šíření části nebo celého obsahu tohoto webu jakýmkoli způsobem bez předchozího písemného souhlasu společnosti SVK Investments s.r.o. je výslovně zakázáno bez ohledu na uvedení či neuvedení zdroje.