Kategorie

Jak vybrat golfový driver?

Už si se železem notujete jedna dvě a toužíte po delších ránách?
Nebojíte se, že budete zprvu hledat svoje míčky po lesích a křoviscích namísto fairwaye?
Pak čtěte dál. V našem článku vám poradíme, jak nový driver vybrat a který je pro vás ten pravý.
 

Jaké má hlava driveru parametry?
Hlava hole, jenž slouží pro rány delších vzdáleností, je omezena objemem. Ten se u driverů pohybuje mezi 440 a 460 cm3. Techničtější hráči pracující s odpalem míčku zpravidla využívají hlavy menších objemů. S větší hlavou driveru si však snáz zajistíte povedenou ránu a vyvarujete se zbytečných chyb.

Jak ránu ovlivní její těžiště?
Pokud je těžiště nastaveno v přední části hlavy, vaše rána bude rychlejší, míček dosáhne nižší rotace a celkově bude hůl náchylná na horší odpaly. Naproti tomu těžiště položené níže a blíž k lící hole zapříčiní větší rotaci a hůl bude více odpouštět.

Jaká je ideální rotace a úhel odpalu?
Ideální učebnicovou ránu představuje míček odpálený pod úhlem 17° s rotací otáček 1700 za minutu. To však v reálu úplně neplatí. Míčky na hřišti létají v úhlu mezi 10 a 12° a jejich rotace se drží pod 3000 otáček za minutu. S tím také souvisí náklon líce hole od svislé osy. Tomu se v golfové terminologii říká loft.

K čemu je loft dobrý?
Loft hole představuje úhel, pod kterým míček odpálíte. Nejběžnějším úhlem na sweet spotu driveru je 8 až 12°. A proč právě na sweet spotu? Protože je líc driveru zaoblená, dosahuje u země úhlu pouze 7°, kdežto v horní části například 13°. Podle toho, kde míček zasáhnete tak letí buď vysoko, nízko a má také jinou rychlost rotace. Ideální loft jde ruku v ruce s rychlostí švihu. Pokud dosahuje váš švih rychlosti pod 150 km/h, je pro vás vhodnější větší loft s úhlem sweet spotu 10°. Ten dostane vaši ránu výš a zvýší rotaci míčku.

Pokud investujete do lepšího driveru, mile vás překvapí možnost přizpůsobení si loftu až o 5°. Můžete tak zkoušet a testovat, který úhel vám vyhovuje nejvíc.

Jaká by měla být délka a pružnost šaftu?
Současná pravidla povolují maximální délku šaftu 122 cm, u většiny holí se ale setkáte s délkou 114 cm. Důvod je zřejmí, delší hůl vám sice zajistí rychlejší ránu, její rozptyl však zkrotíte jen stěží. Co se týče pružnosti, dělí se šafty do několika kategorií. Jde o méně tuhé šafty, mezi které patří L - ladies a S - senior, poté R - regular a nakonec tuhé šafty S - stiff, SX - extra stiff a další. Méně tuhé šafty vynesou vaši ránu do výšky a míček bude mít tendenci létat do stran. Tuhé šafty naopak drží míček při zemi a více vpravo. Ideální pružnost šaftu se stejně jako loft odvíjí od rychlosti švihu. Čím je váš švih rychlejší, tím tužší šaft je pro vás vhodný.

Na co tedy při koupi driveru klást největší důraz?
Jestliže s hrou driverem teprve začínáte, není úplně nutné investovat do hole se všemi technickými vymoženostmi. Zaměřte se spíše na její pružnost, těžiště hlavy a loft. Upravovat parametry hole začněte, až si budete jistí, jak to vlastně chcete hrát. To vyžaduje trochu času a o něco víc odpálených míčků. Tady se můžete podívat, co pro vás máme www.digitalgolf.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

Pokazde rychle a v poradku!

Overený zákazník,

Velmi doporučuji s ohledem na kvlitu, ceny a rychlost dodávky.

Overený zákazník,

Rychlé doručení

Overený zákazník,

Obsah tohoto webu je duševním vlastnictvím společnosti SVK Investments s.r.o. a je chráněn ve smyslu Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. ve znění pozdějších předpisů a příslušnými platnými právními předpisy Slovenské republiky. Obsahem webu se rozumí grafický vzhled - design, obsahová platforma, logická struktura, textový i obrazový materiál a veškeré další informace a náležitosti webu. Publikování resp. další šíření části nebo celého obsahu tohoto webu jakýmkoli způsobem bez předchozího písemného souhlasu společnosti SVK Investments s.r.o. je výslovně zakázáno bez ohledu na uvedení či neuvedení zdroje.